Sectional 1 

Big School Teams 

Apollo
Barren County
Christian County
Daviess County
Graves County
Hopkinsville
McCracken County
Ohio County
Owensboro

LY Enrollment

1446
1306
1241
1670
1285
1163
2032
1161
1312

Representative

Small School Teams 

LY Enrollment

Representative

Big School Teams

Sectional 2 

Sectional 1 

LY Enrollment

Small School Teams

Sectional 2

LY Enrollment

Representative

Caldwell County
Calloway County
Fort Campbell

Fulton City

Mayfield
Paducah Tilghman
Todd County Central
Trigg County
Trinity (Whitesville)
Union County
University Heights 

590
884
432

99

475

810
527
618
74
682

115

Robert Ervin

Union County HS

rervin0203@gmail.com

Boone County
Campbell County
Conner
Cooper
Dixie Heights
Grant County
Ryle
Scott County
Simon Kenton

1373
1454
1430
1365
1447
1074
1888
2514
1810

Steve Kaiser

Simon Kenton HS

stephenksr@yahoo.com

Bourbon County
Covington Catholic
Harrison County
Holmes
Newport
Scott
Walton Verona

814
592
866
795
424
950
533

Don Graven

Scott HS

donald.graven@gmail.com

Sectional 3

Big School Teams

Representative

Bryan Station

Henry Clay
Johnson Central
Lafayette
Madison Central
Madison Southern
Montgomery County
Paul L Dunbar
Tates Creek
Whitley County

Ashland Paul Blazer
Belfry
Boyd County
East Ridge
Jenkins
Phelps
Pike Co. Central
Sheldon Clark

Pikeville

Sectional 3

Small School Teams

905
603
884
487
126
216
649
535

327

LY Enrollment

Sectional 4

Josh Muncy

Sheldon Clark HS

josh.muncy@martin.kyschools.us

Representative

Big School Teams

Anderson County
Central Hardin
East Jessamine
North Hardin
North Oldham
Oldham County
South Oldham
West Jessamine
Woodford County

1093
1906
1030
1603
1034
1646
1340
1258
1283

LY Enrollment

Representative

Representative

LY Enrollment

Danny Upchurch

Wayne County HS

danny.upchurch@wayne.kyschools.us

889
535
848
840
483
769
873
960

Boyle County
Danville
Letcher Co. Central
Lexington Catholic
Lexington Christian
McCreary Central
Perry County Central
Wayne County

Small School Teams

Sectional 4

Big School Teams

LY Enrollment

Representative

Sectional 5

1392
1521
1111
1213
1683
1284
1596
1292
1702
1352
1039

Bullitt Central
Bullitt East
Doss
Fairdale
Fern Creek
Iroquois
Meade County
North Bullitt
Pleasure Ridge Park
Southern
Valley

Bob Davis

Meade County HS

bob.davis@meade.kyschools.us

LY Enrollment

Representative

Franklin County

Fredrick Douglas
KSB
Desales
Louisville Holy Cross
Shawnee
Spencer County
Waggener
Western
Western Hills

979

973
34
391
264
477
914
911
742
819

Small School Teams

Sectional 5

Atherton
Central
Dupont Manual
Eastern
Jeffersontown
Louisville Male
Moore
Seneca
St. Xavier
Trinity (Louisville)

1473
1184
1918
2080
1099
1958
1148
1292
1341
1205

LY Enrollment

Representative

Chris McCoy

Louisville Male HS

christopher.mccoy@jefferson.kyschools.us

Big School Teams

Sectional 6

Eric Burrel

LaRue County

eric.burrel@larue.kyschools.us

Sectional 6

LY Enrollment

Small School Teams

Representative

Bardstown
Fort Knox
LaRue County
John Hardin
Nelson County
Taylor County
Thomas Nelson

607
390
740
858
792
842
678

LY Enrollment

1419

2224
1078
2297
1969
1203
1322
2058
1842
1095

Scotty Teater

Tates Creek HS

coachteater@yahoo.com

Representative

JJ Townsend

Franklin County HS

mauigreatwhites@yahoo.com

             2019-2020 KYWCA

                    BIG AND SMALL SCHOOL ALIGNMENT

Robert Burnham

Christian County HS

robert.burnham@christian.kyschools.us

Aaron Riordan

Oldham County HS

aaron.riordan@oldham.kyschools.us